top of page

Po co biegasz?

Ja biegam, ponieważ tylko dzięki bieganiu unikam takiego stanu, gdy łatwiej będzie mnie przeskoczyć, niż obejść. Uwielbiam słodycze i nie potrafię sobie ich odmówić. Bieganie ratuje mnie przed tyciem.

No dobrze, trochę żartuję. To jest pewne uproszczenie. ;)))

Choć rzeczywiście moja motywacja ma głównie charakter zdrowotny. Bieganie ma mi pomóc w ogólnym byciu zdrową i fit do najpóźniejszych lat. Ale bieganie dla mnie to też czas dla siebie i duma z pokonywania własnych słabości.

Jak coś robimy, to musimy wiedzieć po co.

Bo jak nie wiemy po co, to raczej nie odniesiemy sukcesu.

To się sprawdza w pracy, w domu – a także w bieganiu.

O motywacji pisałam już artykuł. Jeśli nie jesteś pewna/y po co biegasz – przeczytaj i zastanów się, odnajdź swoją wewnętrzną motywację.

Co natomiast o motywacji do biegania mówią badania?

Przepytano ponad 1500 biegaczy, maratończyków i takich, którzy dopiero się szykują do maratonu. Różni nas bardzo wiele - w zależności od płci, wieku, doświadczenia biegowego itp. Ale okazało się, że też wszystkich nas coś łączy.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkich biegaczy najbardziej motywuje osiąganie celów osobistych: aby zwiększyć szybkość biegania, rywalizować ze sobą samą/ym, próbować biegać szybciej, przekraczać własne granice, zobaczyć, czy da się pobić określony czas i sprawić, że organizm poradzi sobie lepiej niż ostatnio.

A co działa na biegaczy najmniej? Uznanie innych. Nie zależy nam tak bardzo, aby zdobyć szacunek i uznanie kolegów lub ogólny szacunek wśród ludzi, aby dumni byli rodzina i przyjaciele, aby dostawać od innych komplementy czy żeby nas podziwiano.

Czym się różnimy?

Kobiety

Bardziej niż mężczyźni są pod wpływem motywów psychologicznych:

Aby stać się mniej niespokojną lub przygnębioną. Aby oderwać się od codziennych problemów i poprawić samopoczucie. Aby mieć czas dla siebie i skupić się na swoich myślach. Aby rozwiązać problemy, wyładować się, uciec od codzienności. Aby poprawić samoocenę i czuć się bardziej pewną siebie. Aby być z siebie dumną i czuć się człowiekiem sukcesu, jak zwycięzca. Aby czuć kontrolę umysłu nad ciałem. Aby nadać sens życiu i uczynić życie pełniejszym. Aby mieć poczucie przynależności do natury, poczucie pokoju ze światem i czas sam na sam ze światem.

Mężczyźni

Bardziej motywują ich osiągnięcia, a konkretnie: współzawodnictwo.

Aby rywalizować z innymi, aby zobaczyć, jak wysokie miejsce mogę zająć w wyścigu, aby uzyskać lepszy czas niż moi znajomi, aby pokonać kogoś, kogo nigdy wcześniej nie pokonałem.

Co Ciebie motywuje?

Koniecznie zapisz sobie swoją motywację, swój cel biegowy. Będzie Ci łatwiej biegać.

Jeśli nie masz gdzie zapisać – świetnie nada się do tego planer marzysz.biegnij.

bottom of page