top of page

Test krokomierzy

Moją misją jest zachęcanie Cię do aktywności – dlatego, specjalnie z myślą o moich czytelnikach, zrobiłam test krokomierzy, czyli 5 darmowych aplikacji (na telefon) do mierzenia kroków. Pisałam już o tym, że dla zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia, formy i wyglądu – najlepiej jest codziennie robić 10 tyś. kroków. A co najmniej 8 tyś., bo już to wydłuża nasze życie. Teraz przyszedł czas na praktyczne porady.


Moim zdaniem większość ludzi nie ma dobrego zrozumienia i myśli, że robi dziennie więcej kroków i spala więcej kalorii, niż jest naprawdę. Ja również zawsze myślałam, że chodzę więcej i że spalam więcej, a tymczasem przeżyłam spore zaskoczenie (i rozczarowanie), gdy wreszcie kupiłam i zaczęłam bez przerwy nosić zegarek, który mierzył mi kroki. O tym, że spalamy mniej kalorii, niż myślimy, już pisałam. Podobnie sprawa się ma z krokami. Okazało się, że w normalny pracujący dzień robię tylko około 3 tyś. kroków! Muszę więc pilnować, żeby wyjść na długi spacer, żeby “dorobić” kroki. Nie żałuję też sobie chodzenia po domu albo wyjścia do paczkomatu czy sklepu - oby tylko zrobić więcej kroków. Dlatego zachęcam Cię do mierzenia, ile faktycznie robisz codziennie kroków.


Jest nie mierzysz kroków tylko dlatego, że nie masz krokomierza (zegarka czy opaski), to przychodzę z darmowym rozwiązaniem. Bo nie musisz mieć opaski ani zegarka - wystarczy, że zainstalujesz na swoim telefonie jedną z aplikacji do mierzenia kroków i będziesz tam regularnie śledzić swoją aktywność.


Przez kilka tygodni robiłam test krokomierzy. Równolegle testowałam kilka darmowych aplikacji na telefonie i nosiłam zegarek, który mierzył mi kroki - dzięki temu mogłam porównać faktyczną liczbę kroków (którą pokazał zegarek) z liczbą kroków na telefonie. Kroki odczytywałam z zegarka Garmin. Test robiłam iPhonem 7. Czasem też na spacer zabierałam Motorolę (smartfon), żeby zobaczyć, jak odczytują się kroki w androidzie.


Aplikacje miałam na swoim telefonie prawie rok (9 miesięcy), bo ten artykuł miał powstać już dawno, ale się nie udawało. Ale dzięki temu zgromadziłam więcej danych 😃


Główna bardzo ważna obserwacja:


Telefon rejestruje mniej kroków, niż zegarek. Co oczywiście jest logiczne, bo nie wszędzie chodzimy z telefonem. Aby więc uzyskać z aplikacji w miarę właściwe dane o krokach, które zrobiłam w ciągu dnia - musiałam dodać około 20% do kroków, które zarejestrowała aplikacja w telefonie. Jeśli więc w aplikacjach po tygodniu miałam średnio dziennie 5 tyś. kroków, to zwykle w rzeczywistości zrobiłam średnio 6 tyś. (tyle pokazywał zegarek), ponieważ nie naliczyły się wszystkie małe dystanse, które pokonywałam np. do łazienki. To oczywiście pewne uproszczenie i sprawa jest indywidualna, ale moje kilkutygodniowe testy wyraźnie pokazały taką zależność. Oczywiście, 20% to średnia, więc patrz na te dane w perspektywie kilku dni – np. średnia z 7 dni jest dobrym wskaźnikiem. W dni, kiedy biegam lub chodzę na długie wycieczki - liczba kroków na telefonie i na zegarku jest bardziej zbliżona. W dni, gdy jestem dużo w domu, szczególnie, gdy sporo sprzątam czy gotuję - wtedy te różnice są większe, bo telefon nie rejestruje większości kroków.


Możesz spokojnie doliczać 20% do kroków na telefonie, żeby uzyskać w miarę wiarygodną informację o dziennych krokach.


Jeśli więc Twoim celem jest zrobienie codziennie 10 tyś. kroków - to na telefonie powinnaś mieć średnio około 8300 kroków. Jeśli natomiast chcesz przejść 8 tyś. kroków (minimum dla zdrowia) - to na telefonie wystarczy 6700 kroków. Przypominam, że jeśli chcesz schudnąć – to musisz robić co najmniej 10 tys. kroków dziennie!


Ogólne podsumowanie testu krokomierzy


1. Wszystkie apki będą trzymały i pokazywały (w przyszłości) starsze dane o Twoich krokach - pod warunkiem, że regularnie się do nich logujesz.


Ponieważ testowałam aplikacje przez prawie rok, to widzę, że niektóre aplikacje pokazują mi nawet kroki 9 miesięcy temu. Mogę dzięki temu sprawdzić, ile kroków zrobiłam w poszczególnych miesiącach i tygodniach. Wygląda jednak na to, że kroki w aplikacjach rejestrują się tylko wtedy, gdy otwieram aplikację na telefonie, a gdy tego nie robię - to aplikacja ich nie rejestruje. Ponieważ nie zaglądałam do aplikacji codziennie, więc nie mam wszystkich starych danych i w niektóre dni mam 0 kroków, a czasami brakuje całych tygodni.


Wniosek?


Trzeba regularnie wczytywać dane. Pobierają dane z ostatnich 7 dni - zapamiętują je potem na dłużej, ale jeśli regularnie nie wchodzisz, to te dane, które się nie wczytały - przepadają.


2. Nie zwracaj za bardzo uwagi na kalorie – aplikacje pokazują tylko kalorie tzw. aktywne czyli spalone podczas chodzenia.


W rzeczywistości spalasz więcej. U mnie wychodzi około 1500 tzw. “nieaktywnych” kalorii. Czyli na funkcje życiowe w ciągu doby zużywam około 1500 kalorii. Jeśli chcę spalić więcej - muszę pochodzić, pobiegać albo poćwiczyć.


3. Test krokomierzy robiłam tylko na wersjach darmowych aplikacji, więc poniższe oceny i opisy dotyczą wyłącznie wersji darmowych. Nie wątpię, że w wersji odpłatnej jest więcej funkcji i możliwości, ale wyszłam z założenia, że mówimy o rozwiązaniu budżetowym i takim mierzeniu kroków, żeby nas to nie kosztowało i nie pociągało żadnych dodatkowych wydatków.


4. W większości aplikacji podaje się płeć, wagę, wzrost. Niektóre pytają o rok urodzenia. Oczywiście dostajesz pytania o zainstalowanie wersji płatnej – ale oczywiście nie musisz się na to decydować. Niektóre aplikacje chcą dostać Twoje konto e-mailowe lub założyć Ci konto w aplikacji, ale nie trzeba tego robić – klikasz SKIP /POMIŃ. Trzeba natomiast aplikacjom pozwolić korzystać z danych rejestrowanych przez telefon. Dla iphone: setting – privacy – motion&activity data


5. Wszystkie bezpłatne aplikacje mają reklamy.


Przetestowałam następujące aplikacje:

- Pedometer & Step Counter

- StepsApp

- Pacer

- Accupedo

- Pedometer



Oto podsumowanie wyników w tabeli, a pod tabelką znajdziesz najważniejsze informacje o każdej aplikacji:

test krokomierzy porównanie 1 rok
test krokomierzy marzysz biegnij

Pedometer & Step Counter

 • Podoba mi się w nim to, że pokazuje też liczbę pięter. Jako jedyny spośród testowanych aplikacji.

 • Można ustawić cel krokowy (liczbę kroków) w zaokrągleniu do pełnych tysięcy.

 • Możesz zobaczyć raport z ostatnich 2 tygodni (z obecnego i poprzedniego). W wersji darmowej nie zobaczysz starszych danych. To może mieć dla Ciebie znaczenie, gdy już dłużej korzystasz z aplikacji i chcesz porównać swoje kroki np. z poprzedniego miesiąca.

 • Można włączyć przypomnienia.

 • Pokazuje, ile kroków w jakich godzinach zrobiłaś.

 • Ma zakładkę Achievements (Osiągnięcia), ale zupełnie z niej nie korzystałam.

 • Na dole jest pasek z reklamą.

Największy plus: pokazuje piętra

Największy minus: nie pokazuje starszych danych



StepsApp

 • Przyjemny pierwszy widok.

 • Pokazuje w jakich godzinach zrobiliśmy kroki.

 • W darmowej wersji można ustalić cel krokowy (liczba kroków) z dokładnością do 500 kroków.

 • Jest bardzo prosty w obsłudze i łatwo można znaleźć stare dane.

 • Pokazuje średnią z ostatnich 7 dni w porównaniu do poprzednich 7 dni.

 • Możesz włączyć powiadomienie, które dostaniesz, gdy osiągniesz cel krokowy.

 • Dostęp do starszych danych jest utrudniony.

 • Bardzo przyjemny interface.

 • Pokazuje też trendy.

 • Wyskakują reklamy, które trzeba zamykać.

Największy plus: ładny interfejs i bardzo łatwy w obsłudze

Największy minus: wyskakujące reklamy, w tym również filmiki



Pacer

 • Ładny czysty interfejs.

 • Pokazuje w jakich godzinach zrobiliśmy kroki.

 • Pokazuje % osiągnięcia celu.

 • Ma też ciekawe dane - porównanie do innych użytkowników.

 • Od czasu do czasu pojawiają się reklamy zachęcające do wykupienia wersji płatnej.

Największy plus: porównanie do innych użytkowników

Największy minus: bardzo skomplikowany i nieintuicyjny



Accupedo

 • Pokazuje % osiągnięcia celu.

 • Cel krokowy można ustawić co do jednego kroku.

 • Można też ustawić inne cele np. dzienny dystans czy liczba spalonych kalorii.

 • Ma cytaty motywacyjne i sugestie.

 • Pokazuje dane za 9 miesięcy wstecz.

 • Jest reklama na dole. Wyskakują też reklamy przy przejściu na inne widoki.

Największy plus: bardzo dużo historycznych danych oraz cytaty motywacyjne

Największy minus: sporo dość agresywnych reklam



Pedometer (2)

 • Bardzo prosty i wyraźmy interfejs. Można dostosować kolor.

 • Pokazuje w jakich godzinach przybywało nam kroków. Kroki się dodają i są pokazane narastająco.

 • Po uruchomieniu ściąga dane z ostatnich 7 dni.

 • Na dole reklama. Bardzo dyskretna i nienachalna.

 • Pokazuje dane za 9 miesięcy wstecz.

 • Nie ma możliwości ustawienia celu i zobaczenia, w które dni osiągnęliśmy cel - po prostu pokazuje liczbę kroków.

Największy plus: bardzo prosty przyjazny interfejs

Największy minus: nie pokazuje celu



Podsumowanie testu krokomierzy


Mój test krokomierzy pokazał różnice między poszczególnymi aplikacjami i okazało się, że niestety nie ma jednej idealnej aplikacji. Każda ma inną zaletę i każdej czegoś brakuje. Wybierz więc ten krokomierz, który najlepiej odpowiada Twoim celom i potrzebom.


I tak, jeśli:

 • wystarczy Ci tylko bardzo prosty czytnik kroków: wybierz Pedometer (2)

 • chcesz mieć wyświetlacz kroków z bieżącego dnia + info % o osiągnięciu celu - polecam Pacer i Accupedo

 • zależy Ci na dostępie do dużej ilości starszych danych – StepsApp i Pedometer (2).

 • chcesz widzieć piętra - ma je tylko Pedometer & Steps Counter

 • denerwują Cię wyskakujące reklamy - unikaj StepsApp i Accupedo


Moi ulubionym krokomierzem jest StepsApp – choć wolałabym, żeby nie miał tylu reklam i piętra. Zostawię sobie na telefonie tylko tę aplikację, bo pozwala mi zajrzeć dos atrszych danych i pokazuje mi średnią z ostatnich 7 dni, a na to zwracam bardzo uwagę.


Ja osobiście bardzo lubię porównywać dane z dłuższego okresu czasu np. całego roku. Tu nie wszystkie darmowe aplikacje się sprawdzają. Ale apmiętaj, że w razie czego możesz zapisać te dane w notesie, kalendarzu, a najlepiej - w planerze marzysz.biegnij, który do tego jest wprost stworzony.


W planerze są też cytaty motywacyjne, które tak mi się spodobały w jednej z aplikacji 💚


Kilka uwag technicznych do testu krokomierzy:

 • Ten artykuł powstał na podstawie moich doświadczeń z aplikacjami na iPhonie. Na Androidzie te aplikacje mogą działać troszkę inaczej - ale nie są to dramatyczne różnice.

 • Używałam iPhone 7.

 • Noszę go ze sobą prawie wszędzie.

 • Prawie oznacza, że nie zabieram telefonu do łazienki, a jak robię coś w kuchni, to kładę telefon na blacie, nie wędruję z nim. Więc wszystkie kroki w kuchni nie doliczają się.

 • Gdy sprzątam (odkurzam czy myję podłogę), to zwykle mam telefon przy sobie.

 • Wychodząc z domu - mam ze sobą telefon.

 • Nie interesowały mnie w aplikacjach żadne opcje towarzyskie typu udostępnij czy znajdź znajomych.


Co teraz? 3 rzeczy do zrobienia

 1. Zainstaluj aplikację. Obojętnie którą - byle zliczała Ci kroki.

 2. Zrób dzisiaj tyle kroków, żebyś miała na telefonie zarejestrowanych co najmniej 8 tys. kroków.

 3. Do końca tygodnia postaraj się utrzymać średnią na poziomie minimum 7 tys. kroków na telefonie.


bottom of page